Tož Welzl

napsal: David Bělohradský

V roce 1928 se v tehdejším Československu shodou náhod objevil do té doby neznámý cestovatel a dalo by se říct dobrodruh Jan Welzl. A přesto, že v naší zemi pobyl jen pár měsíců, dal o sobě pořádně a hlasitě vědět.

V diáři presidenta Tomáše G. Masaryka čteme, že devětadvacátého listopadu roku 1928 je na půl jedenáctou dopoledne naplánována schůzka s Janem Welzlem. Ta schůzka se tehdy uskutečnila, proti předpokladu se značně protáhla a byla asi pro obě strany, tedy jak cestovatele Welzla tak politika a filosofa Masaryka, nezapomenutelným zážitkem. Kde jinde by se taky president dozvěděl, jak například dostat ulovenou mrtvou velrybu, vážící i několik desítek tun, na břeh. Tu schůzku Masarykovi doporučil nejspíše Karel Čapek, kterého okouzlilo Welzlovo vyprávění, sepsané jen na základě korespondence redaktorem Lidových novin Rudolfem Těsnohlídkem. Další knihy s Janem Welzlem už potom sepsali pánové Golombek s Valentou. Nebylo to vůbec jednoduché, ale stálo to za to. Čtenáři byli nadšeni.

v představení hrají: Marek Šimon, Petr Reidinger, Julie Válková, David Bělohradský

hlas z rozhlasu: Marek Eben

inscenace vznikla díky podpoře společnosti TECHNISERV, spol. s r.o.

naše poděkování patří těmto skvělým lidem:  Pavel Dvořák, Marek Eben, Jan Hojtaš, Bohumil Klein, Marie Maršálková, Jan Prutyšin, Ilona Semrádová, Mirko Veselý, Dana Wodere

Předchozí uvedení hry Tož Welzl:

15. listopadu 2019 – Divadlo Troníček, Praha – premiéra

25. října 2019 – Invalidovna, Karlín, Praha – předpremiéra